Blagoslov kapele sv. Ivana Pavla II.

U subotu (15. lipnja), trećega dana trodnevnice, nakon svete mise, uputili smo se u procesiji prema župnoj kući, gdje je za našu župu obavljen povijesni čin: blagoslov kapele sv. Ivana Pavla II., koju je blagoslovio imotski gvardijan, župnik i dekan fra Kristijan Stipanović. Prije samog blagoslova župnik fra Željko je pred mnoštvom vjernika iznio „povijesni hod“ nastanka kapele, od začetka ideje do njezine realizacije. Istaknuo je da je papa Ivan Pavao II. imao veliku ulogu u nastanku današnje Republike Hrvatske, jer je među prvima obznanio njezino međunarodno postojanje i time potaknuo druge svjetske vladare i države da ga u tomu slijede. Kako je taj veliki čovjek i papa nedugo nakon svoje smrti proglašen svetim, rodila se ideja da se na gornjoj livadi pored župne kuće njemu u čast, kao znak zahvalnosti, sagradi dostojna kapela. Župnik je tu ideju iznio poduzetniku Anđelku Vučku, direktoru građevinske tvrtke „Domus Gradnja d. o. o“, koji je to pozdravio i rado se prihvatio izgradnje kapele. Radovi su započeli 19. listopada 2018. i o njihovu smo napredovanju nekoliko puta izvještavali na internetskim stranicama naše župe. Budući da smo željeli da kapela bude završena do naše župne svetkovine Presvetog Trojstva, te su se naše želje i ostvarile, tako da su u srijedu, 12. lipnja, radovi na kapeli, kao i na perivoju ispred i oko kapele, bili završeni. Uz Anđelka Vučka, velika zahvalnost ide i našim slivanjskim ljudima, majstorima i „argetima“, koji su kao i Anđelko, besplatno i srčano, radili na okolišu kapele. Premda je bila „pasja vrućina“, to im nije smetalo da se radovi privedu kraju i da Slivno za svoju svetkovinu ima novi i predivan sakralni objekt: na čast velikom papi i svecu, a na ponos čitavom Slivnu. I naraštajima poslije nas. O slivanjskoj ljubavi, zahvalnosti, zajedništvu i poduzetništvu danas, a budućim naraštajima sutra, govori i govorit će kamen koji je postavljen ispred kapele, u koji su zlatnim slovima uklesane slijedeće riječi:    

 IVANU PAVLU II.

NEZABORAVNOM PAPI, BOŽJEM UGODNIKU I
NARODA HRVATSKOGA VELIKOM PRIJATELJU
U TRAJAN SPOMEN, ČAST I ZAHVALU
A SLIVNU ZA LJUBAV, PONOS I DUHOVNU OKRIJEPU
OVU KAPELU I PERIVOJ
IDEJNO ZAMISLIŠE I S LJUBAVLJU UČINIŠE
VUČKO ANĐELKO PODUZETNIK I
TOLIĆ FRA ŽELJKO ŽUPNIK
GODINE GOSPODNJE 2019.

Galerija fotografija:

Videozapis: