„Ganga-fest“ Slivno 2019.

Kao i prošlih godina, i ove je godine u prvu subotu nakon Velike Gospe, 17. kolovoza, održan tradicionalni „Ganga-fest“ Slivno. Ova devetnaesta po redu manifestacija održana je na uobičajenom mjestu, na školskom igralištu, te je, uz Slivanjce, privukla i brojne posjetitelje iz raznih krajeva Lijepe naše, ali i iz inozemstva. Premda bi se iz naziva „Ganga-fest“ moglo pomisliti da se radi samo o gangi, ipak taj naziv uključuje i druge grane, tako da su se uz nastupe gangaša i gangašica mogle čuti i gusle i diple. Jedno, drugo i treće (ganga, gusle i diple) orilo se slivanjskom prodolinom na ovogodišnjem Ganga-festu. Sve izvođače i posjetitelje je na početku pozdravio i Božji blagoslov zazvao župnik fra Željko, a potom su s pozdravima nastavili Mario Repušić, načelnik Općine Runović, u koju spada i Slivno, i Ante Šošić, dožupan Županije splitsko-dalmatinske. Ganga-fest je održan u organizaciji „Udruge mladih“, a program su vodili Ivana Matković i Ivica Prgomet „Paškić“. Na smotru su pristigli brojne gangaške skupine, guslari i diplari, ne samo iz Imotske krajine, već i iz drugih mjesta Splitsko-dalmatinske županije. Stručni ocjenjivački sud sačinjavali su Augustin Kujundžić „Ago“, Braco Zdilar i Miljenko Biošić. Nakon što je saslušao sve pjesme i izvođače ocjenjivački sud je donio odluku da su u ženskoj gangi 1. mjesto osvojile gangašice iz KUD Runović (Iva Lubina, Ana Babić, JagodaTucak); 2. mjesto gangašice KUD Dikovača iz Zmijavaca, a 3. mjesto Zvuci kamena i krša. U muškoj gangi  1. mjesto osvojili su gangaši iz KUD Dikovača; 2. mjesto gangaši Pet sela (Vinica, Katuni, Tijarica, Kamensko, Čačvina, Lokvičići); 3. mjesto Orlove stine. Nakon gange, gusala i dipala, iza ponoći je uslijedio „zabavni“ dio programa u kojem su nastupili Džoni Gitara i ostali izvođači.  Ovogodišnji Ganga-fest bio je upečatljiv. Nadamo se da će dogodine, kada se održava jubilarni-dvadeseti Ganga-fest, biti još upečatljiviji.

Galerija fotografija:

Videozapisi: