Proslava Svih svetih i Dušnoga dana

Kao i prethodnih, tako je i ove godine u prigodi svetkovine Svih svetih i Dušnoga dana u Slivno došao silan svijet. Iz svih krajeva u kojima žive i rade došli Slivanjci i Slivanjke na grobove svojih najmilijih. Nitko praznih ruku. Svi u rukama i naručju nose cvijeće i svijeće. S ljubavlju i dubokim pijetetom položu ih na svoje obiteljske grobnice. I pritom dozvaju u sjećanje uspomene na draga i nezaboravna lica koja su ih rodila, odgajala i podizala: tko na oca, tko na majku, tko na suprugu, tko na supruga, a o djedovima i bakama da i ne govorimo. Lijepo je to. I ljekovito. Ma koliko tužno i sjetno, toliko nekako i ugodno: jer duša se začas preobrazi, srce se nekim posebnim mirom ispuni, a oko samo od sebe zamagli. Ne od žalosti, već od sreće. Da, sreće što smo došli, donijeli cvijeće, pokazali ljubav i šapnuli: HVALA ti oče i majko, draga suprugo i dragi mužu, hvala ti djede i bako, draga rodbino i prijatelji što ste za mene učinili i što sam opet s vama. Neraskidivo, neizbljedivo, nikad zaboravno, do života zahvalno. Doviđenja vam, do prve prigode. Mislim na vas, molim za vas. I ljubim vas, mili moji. Tako nekako bijaše u Slivnu za ove Sve svete i Dušni dan. Uvjeren sam da će tako biti i dogodine. Jer, Slivanjci su takvi i ne znaju drugačije.

Galerija fotografija: