Veliki petak u Slivnu

Velik petak je u Slivnu i ove godine proslavljen svečano i dostojanstveno. Vrata župne crkve otvorila su se u 7 sati. U 8 sati župnik je najprije izmolio 5 Očenaša na čast pet rana Isusovih, a zatim su kantači započeli s kantanjem Muke Isusove. Nakon riječi uputi se tužna Mati, župnik je uzeo križ, blagoslovio sve prisutne, predao križ prvom križonoži i započela je procesija Velikog petka, koja je u Slivnu duža od 25 kilometara. Župnik je pratio križ do Prve postaje u Glibota, gdje je predvodio molitvu i održao kratku homiliju. Križ je zatim tradicionalnom rutom nastavio svoj put prolazeći kroz slivanjske zaoseoke, a slijedilo ga je mnoštvo svijeta koje je pristiglo sa svih strana. Oko 17,30 procesija je došla do posljednje postaje u Kustura, gdje je župnik ponovo izmolio molitvu Četrnaeste postaje i održao homiliju. Iz Kustura smo se svi skupa uputili prema župnoj crkvi, s tim da su jedan dio puta križ nosila slivanjska djeca koja će „sutra“ zamijeniti starije u nošenju križa. Dolaskom u crkvu započeli su obredi Velikog petka: liturgija riječi, otkrivanje križa i naposljetku pričest. U Slivno se za Veliki petak slila rijeka vjernika – Slivanjki i Slivanjaca iz domovine i inozemstva, djece, mladih i starijih, zdravih i bolesnih – koji ni ove godine nisu željeli propustiti „ići za svojim križem“. I sve je proteklo svečano, dostojanstveno i pobožno. Kako i dolikuje ovom velikom i svetom danu.

Galerija fotografija: